Lasan Kromah analizi

İşte Enis Özcelep’in yazısı

Torku Konyaspor’un yeni transferi swingman Lasan Kromah 1.98 boyunda ve 91 kilo ağırlığında.

NCAA’DE ŞAMPİYONLUK YAŞADI

1991 doğumlu Lasan Kromah kolej kariyerine George Washington kolejinde başladı ve son senesinde UConn’a geçiş yaptı. Kolejdeki son yılında UConn ile NCAA şampiyonluğu yaşan Kromah, draft edilmedi ve Avrupa’nın yolunu tuttu. Kromah UConn’da Shabazz Napier ve Alba Berlin’den tanıdığımız Alman oyuncu Niels Giffey ile takım arkadaşlığı yaptı. Son senesinde Napier önderliğindeki takımda daha çok rol oyuncusu görünümündeydi. Avrupa kariyerine Macaristan ekibi Alba Fehervar’da başlayan Kromah, takımının sezon içinde yaşadığı ekonomik sorunlar ve bazı oyuncularıyla yollarını ayırmasına rağmen, bireysel anlamda çok dikkat çekici performanslar sergiledi.

PERDE ÇIKIŞI ŞUTLARI ÇOK İYİ

Lasan Kromah’ın hücumda sahip olduğu en tehlikeli silah perde çıkışı bulduğu dış atışlar. Perdelerden çok kuvvetli çıkıp, topu çok çabuk elinden çıkarabilen bir isim. Bu onun şutunun savunulmasını zorlaştırdığı gibi, zaman zaman da şut esnasında faul aldırmasına da yol açıyor. Bunun dışında hücumda dripling üstü orta mesafe şutlarında da oldukça başarılı. Şut seçimlerinde çok zorlamayan ve hep doğru atışı kovalan bir oyuncu.

ÇEMBERE KUVVETLİ GİDEBİLİYOR

Kromah ayakları çabuk ve özellikle sağına vurduğu zaman çembere çok kuvvetli gidebilen bir oyuncu. Çembere gidişlerinde iyi bitirebilmesinin yanında pas görüşünün de fena olmaması, ona yardım getirilmesini oldukça zorlaştırıyor. Bu konuda özellikle bu sezon, zaman zaman oyun kurucu sıkıntısı çeken takımında sorumluluk aldığını ve topa yön verebildiğini de gördük.

SAVUNMASI DA İYİ

Lasan Kromah işin savunma kısmında akıl konuşturan bir isim. Özellikle çok çabuk elleri sayesinde her topa uzanabilen, yüksek sezgileri olan bir oyuncu. Kolej yıllarından beri onun en önemli özelliklerinden bir tanesi de top çalmaları ve yüksek sezgileriyle yaptığı pas araları.

FİZİKSEL OLARAK GÜÇLENMELİ

Kromah’ın oyununun iyi yönleri yanında geliştirmesi gereken fazla sayıda yönleri de var. Özellikle fiziksel teması çok sevmeyen bir oyuncu. Avrupa’da yüksek seviyelerde oynamak istiyorsa kesinlikle fiziksel olarak güçlenmeli ve bu mücadelelerden kaçınmamalı. Yine bu fiziksel olarak zayıf olması, onun gibi topla çok oynayan ve skor opsiyonu fazla olan bir ismin az sayıda serbest atış çizgisine gelmesine sebep oluyor. Bu konuda göstereceği gelişim kariyeri açısından çok önemli olacaktır.

TERCİH HATALARI YAPABİLİYOR

Yine bu sezon takımının yaşadığı problemler dolayısıyla, kadrodaki kısa oyuncu darlığı onun topla çok fazla oynamasına yol açtı. Zaman zaman çok verimli olsa da, topla oynamaya çok alışkın olmadığı için fazla sayıda tercih hataları da yaptığı oldu. Bu sezon daha fazla alışık olduğu rolde oynayacağı için, bu konuda daha dengeli olacağını düşünüyorum.

UYGUN FİYATA YÜKSEK VERİM

Genel anlamda baktığımızda çok uygun fiyata yüksek verim alınabilecek bir oyuncu transferine imza attı Torku Konyaspor. Kromah özellikle eksik yönlerinin üzerinde durup, sahip olduğu şut istikrarını devam ettirirse ligimizde çok rahatlıkla kalıcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir