Konyaspor’a karizma katacağız

Atiker Konyaspor’da kurumsallaşma adına çalışmalar sürüyor.

Son olarak kulüp tarihinde ilk kez profesyonel bir medya ajansı ile anlaşma imzalayarak medya yönetimini profesyonellere bıraktı. Kısa sürede hayata geçirdiği projelerle ve sosyal medya yönetimi ile farkını ortaya koyan The Mediatix Türkiye Direktörü Özkan Öz Konyaspor yaptıkları anlaşmanın detaylarını Yeşil Beyaz Konya’ya anlattı

İletişim ve bilişim teknolojileri ve toplum üzerindeki etkisi akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda. Dünyayı  ‘küresel köy’ haline getiren yeni teknolojiler bireylerin günlük hayatının en önemli parçası haline geldi. Devlet politikalarından, siyasi süreçlere, ticaretten bireysel ihtiyaçlara kadar her şeyi yeniden düzenlemeye zorlayan bu alan artık bireylerin ve kurumların kendi başlarına yönetecekleri bir kavram olmaktan çıktı. Bu da özellikle internetin yaygınlaşması ile birlikte medya yönetiminde profesyonellerin önemini ortaya çıkardı.

Klasik propaganda yöntemlerinin terkedildiği, algı yönetimi, manipülasyon vb kavramların öne çıktığı bu süreç kurumları da bu alana yatırım yapmaya itiyor. Kurumların yanı sıra artık bireyler bile sosyal medya danışmanları ile çalışır hale geldi. Spor kulüpleri ise bu alanı en baştan en etkili kullanan sektörlerin başında geliyor. Özellikle uluslararası arenada boy gösteren spor kulüpleri medya yönetimine devasa bütçeler ayırıyorlar.

Son yıllarda kurumsallaşma adına büyük adımlar atan Konyaspor’un en çok eleştirildiği noktalardan biri de bu alandaki yetersizliğiydi. Birkaç kişiden ibaret iletişim ekibinin kaldırabileceğinden çok fazla alana hitap eden Konyaspor sonunda beklenen adımı attı. ABD merkezli The Mediatix firması ile anlaşarak medya yönetimini profesyonellere devretti.

Biz de bu önemli adımı desteklemek ve firmanın vizyonunu görebilmek için The Mediatix firması Türkiye Direktörü Özkan Öz’ü yerinde ziyaret ettik. 30 kişilik genç ekibi ile Konya ve Türkiye’nin çok üzerinde bir çalışma sistemi kuran Öz’ün kişisel ve kurumsal vizyonu Konyaspor adına umutlanmamızı sağladı. Medya ajansı ile ilgili genel bilgileri alırken taraftarı ne tür projelerin beklediğini de öğrenmeye çalıştık. Taraftarın yıllardır beklediği (Kartal ikonu, Stadyumun ve çevresinin süslenmesi, forma ve taraftar ürünü tasarımları, etkili sosyal medya yönetimi) konularda önemli projeler dinledik. Firmanın direktörü Özkan Öz’ün genç yaşta edindiği birikim,  alanında uzman isimlerden kurulu ekibin dinamizmi Konyaspor’u iyi yerlere taşıyacak gibi görünüyor.

SİZİN VE ŞİRKETİN HİKÂYESİNİ DİNLEYEBİLİR MİYİZ?

Konyalıyım. 1999’dan 2009’a kadar Kontv’de kamera önünde başladığım meslek hayatıma sonrasında kamera arkasında yönetmen olarak devam etti. Bu süreçte TRT’deki Çekirdek dizisinin 26 bölüm başrolünü oynadım. Birkaç televizyon filminde roller almış ve yönetmen olarak bırakmıştım. 10 sene çalıştım Kontv’de. 2009’da yurtdışına çıkmak nasip oldu. Medyatix’de çalışmaya başladım. İstikrarlı yapım var. 10 sene burada çalıştım. Mediatix’te 7.senemizi de geçtik. Halen aynı firmada çalışıyorum. Türkiye ofisinin direktörü olarak göreve devam ediyorum.

2009’da ben gittiğimde şirketimiz sadece prodüksiyon yapıyordu. Türk ve Tayvan ortaklı bir şirketti. Sonradan bir ajans beni transfer etmek istedi. Benim de vefalı bir yapım var.  Sonradan beni transfer edemediği için şirketi satın aldı. O günden beridir sadece prodüksiyon değil tam hizmet ajansına bürünmüş olduk.

Şu anda Türkiye ofisini açalı 16 ya da 17 ay oluyor. Neredeyse 1,5 yıla yaklaşıyor. İç piyasada Türkiye’deki görüşmelerimi yaptığımız yerler var. Kurum kuruluş ve markalarla da yavaş yavaş çalışmaya başlıyoruz.

SİZİ ÖN PLANA ÇIKARAN EN ÖNEMLİ PROJE KONYASPOR İLE YAPTIĞINIZ ANLAŞMA OLDU SANIRIM?

Konyaspor’un bir medya ajansı aradığını biliyorduk. Yönetim İstanbul’dan Ankara’dan firmalarla görüşüyordu. Biz de talip olduk işe. Sunuma gittiğimizde birçok projelerimizi anlattık. Sunumdan sonra olay çok netleşmiş oldu. Sonrasında yazılı anlaşma derken olay resmiyete büründü. Konyaspor’un internet sitesi var, sosyal hesapları var, sosyal sorumluluk projeleri var. Her biriyle farklı ilgilenildiği zaman her kafadan farklı bir ses çıkıyor gibi oluyor. Biz de görüştük. Hepsinin tek elden yönetilmesi gerektiğini ifade ettik. Yönetim de hepsini tek elde yönetmekten çekilen sıkıntıdan bahsediyordu.

Olayın birkaç yönü var. Konyaspor’un kurumsallaşması diye bir olay var. Bunun doğru yönetilmesi lazım. Ünlü dediğimiz simaların birçoğundan ‘Stadyum ve seyirciyi görünce, ‘Konya bir spor şehri’ diyorlar. Buradan şunu anlıyoruz. Demek ki uzaktan yansımamış. O seyirciyi uzaktan değil yakından görmeleri gerekiyor. Bu da dijital ortamda eksik kalmaktan kaynaklanıyor.

Konyaspor’un medya yönetiminde eksikleri doğru tespit ettiğimizi düşünüyoruz. Bunun birçoğunu Konyaspor sunumunda da bahsettik. Bunlardan 20’ye yakın projeleri sunumda da söylemiştik aslında. Başkan beyin bir sözü var. İstanbul medyası ister istemez Konyaspor’u konuşacak. Bunun için doğru planlama, doğru PR yapılması gerekiyor. O meydanın da onları izleyenlerin de dikkatini bu şekilde çekebiliriz. Bu konuda da iyi bir danışman olacağımıza inanıyoruz.

NE TÜR PORJELERİNİZ VAR?

Projelerin 3 ayağı oluyor. Birisi Konyaspor’un kurumsallığı ve karizması. Konyaspor’un spor kamuoyundaki, diğer camialardaki, hatta yeni transfer olacak futbolculara karşı karizması… Bunlar çok önemli. Birçok yöneticinin farkına varamadığı noktalara dikkat eden genç bir kesim futbolcular. Hem ün hem para hem popülerite. Hepsinin bir arada o yaşta olduğu oyuncularda o beklentileri doğru algılamak gerekiyor. Bir futbolcu kendi doğum gününün kulüp tarafından kutlanması psikolojik olarak onu etkiliyor. Diğer futbolcular stadyuma geldiklerindeki her detaydan ona göre etkileniyorlar. Olumlu ya da olumsuz… Çok bariz bir örnek var ama bizim en yakın örneklerimizden birisi. Arda’nın Barcelona ile yaptığı sözleşme. Arda Barcelona ile sözleşme imzaladığı gün Arda’nın twitter adresi değişti. Mavi tik atıldı ve Arda Turan ismi kulüp tarafından satın alınarak Arda’ya verildi. Bu kurumsallıktaki uç bir göstergedir. Bunu yaptığınız zaman futbolcu ya da menajer burası büyük bir yer ben buradan büyük değilim diyor. Sözleşme imzaladığı zaman kulüp Arda’ya; yıl içinde benim sana söylediğim 4 sponsorumun reklamında ücretsiz oynayacaksın. Bunlar örnek tabi. Bu tarz detaylar var. Biz bu noktalara çok hızlı gidemeyiz ancak ayağımız yere basarak birçok proje tasarlamaya çalışıyoruz.

Yaklaşık 2,5 yıllık bir sözleşmemiz var. Bunun yıla dağılmasıyla bölümler ayrıldık. Göz önünde olan şeyleri internet sitesi sosyal medya dergi gibi şeylere öncelik verdik. Onların toparlanma süreci var. Yine gelecek projeler var. Önümüzdeki hafta futbolculara ve basına sürprizlerimiz olacak. Kulüple birlikte yönettiğimiz. Sunumda yaptığımız bazı projelerin gerçekleşeceği yerler var. İstanbul ve Avrupa takımlarını tek tek inceledik. Bu şekilde çalıştığı ajansları inceledik. Aykut hocanın bazı çizgileri var. Girmeyi gönlümüz istese bile giremeyeceğimiz noktalar var. Takımın ruhunu bozmamak adına birçoğu haklı sebeplerden oluşuyor. Onun çerçevesinde müdahil olabildiğimiz kadarıyla oranımızı arttıracağız. 2,5 senenin sonunda yüzde 70’e yaklaşırsak hedeflere yaklaştık demektir.

FUTBOLDA AİDİYET OLMAZSA OLMAZ. EKİBİNİZDE KONYASPORLU KİMSE VAR MI?

Ben Kadir gecesi doğmuşum. İsmim Kadir konulacaktı. Rahmetli babam Özkan Sümer Konyaspor’u şampiyon yaptı diye ismimi Özkan koydu. Oradan geliyor bizim Konyasporluluğumuz.

Ekibimizde Konya dışından çok arkadaşımız var. İşlerinde de çok iyiler. Futbolu çok yakından takip eden bir ekip var. Konyaspor için ayırdığımız ekip ayrı. Bizim her ekibin kendi metin yazarı, grafikeri ayrı. Her ekip birkaç marka alır ve onlarla ilgilenirler. Bizim video, dijital çizim ve 3D departmanları onlar bağımsız her ekibe çalışırlar. Bizim Konyaspor için ayırdığımız ekip futbola hâkim. Ruh konusunda ise her seferinde farklı sektörlerle çalışıyoruz. Birinde bir gazete, spor kulübü ve kreşle çalışıyorsunuz. Bunlarda çok fazla içine dâhil olmak için çok araştırıyoruz. Bazen 3 aylık kendimize yaptığımız güncelleme ile o sektöre hâkim olmaya çalışıyoruz. Konyaspor da bizim için çok değerliydi. Bunun için çok çalıştık.

KONYASPOR TARİHİ İLE ELİNİZDE ÇOK FAZLA METARYAL YOK. BU KONUDA SIKINTI YAŞAYACAĞINIZI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Kulüp arşivi ile ilgili çok ciddi çalışmalar var. Ben 1922’yi mantıklı buluyorum. Yeni stadyum, yeni başarılar, Avrupa, en başarılı sezonlar gündemde konuşulurken birkaç yıl içinde 100.yıl hedefinin olması insanlar için avantaj sağlar. 2022 bir şans. Doğru kullanılması halinde çok büyük bir şans hem de.

Taraftar bir hedef görmek istiyor. 2022’de şampiyonluğa koşan bir takım olma düşüncesi taraftarı heyecan açısından çok zinde tutar. Ben bu açıdan da 1922’yi mantıklı buluyorum. Hakikaten bakıldığı zaman 1922 armalı logolu maçlar var. Varmış yani. 1981’de o zamanın kamuoyu iki takım birleşmesinden yana kullanmış tercihlerini.  1922 sürecinin de iyi yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum. 81 aslında mazide kaldı. Ama 22 yeni yeni çoğalacak. Bunun yeni sezonla birlikte yavaş yavaş yaygınlaşacağını düşünüyorum. O süreç yaklaştıkça işler olağandışı ihtimalle gitmezse sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Kulüp içinde ciddi bir araştırma var. O ilk arşivin sunulup eski Atatürk Stadyumu’nda baba yadigarı hatırları tamamlamaya çalıştım. 1922’nin oturması da birkaç yıl alacak.

Taraftar bu işin en güzel meyvesi… Bazen başarıyı çabuk istiyoruz. Ama istikrar için eş zamanlı sabır da bekliyor. Taraftar kızacağı dengeyi iyi ayarlaması gerekiyor. Bazı maçların motivasyonu ister istemez az oluyor. Ama o yakaladığımız o 15 binlik rakamları daha aşağı çekmeden devam ettirebilirsek çok daha güzel olacaktır. Umarız biz de hem taraftara hem de kulübün başarısına katkı sağlamış oluruz. İnşallah bu sene de Avrupa’ya ön elemeden de olsa katılırız.

YUNUS ALTINBEYAZ

Konya Yenigün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir