Gekas’tan İtiraf!

Gekas’tan Al Jazeera’ye Dünya Kupası ve Galatasaray açıklamaları;

Dünya Kupası’nda Yunanistan forması giyeceksin. Turnuvanın kolay gruplarından birinde olduğunuz görüşüne katılıyor musun?
Dünya Kupası’nda kadroda olmayı bekliyordum. Sezon başında bazı maçlara, sakatlığım ve henüz bir takımım olmaması nedeniyle çağırılmamıştım. Dünya Kupası’nda hiçbir grubun kolay olduğunu düşünmüyorum. Diğer gruplara bakarak kolay ya da zor grup diye yorumlar yapılabilir. Grubun zorluğu oynanan maçlara göre değişebilir. Böyle büyük turnuvalarda takımların deneyimli olup olmadığı da çok önemlidir.

Yunanistan gruptan çıkabilir mi?
Deneyimli ve iyi oyunculardan oluşan bir takımız. Bu deneyimimizi sahaya yansıtırsak gruptan çıkabiliriz. Ben de takımım için ne yapmam gerekiyorsa, elimden gelen herşeyi yapacağım.

‘Ronaldo benim için bir fenomen’

Dünya Kupası’nda şampiyonluk adayın hangi takım?
Bunu tahmin etmek çok zor. Grup aşamasından sonra bunu söylemek daha kolay olabilir. Küçüklüğümden beri Ronaldo hayranıyım. O benim için bir fenomen. Bu nedenle Yunanistan’ın dışında kalbimdeki takım taraftarı olduğum Brezilya.

Dünya Kupası’nda gol kralı kim olur?
Çok iyi futbolcular var kimin olacağını söylemek çok zor. Sürpriz bir isim de gol kralı olabilir. Umarım ben olurum, kendimde o gücü görebiliyorum. Dünya Kupası’nda gol atacağıma inanıyorum ama gol krallığında hangi sırada olacağımı bilmiyorum. Ama önemli olan benim gol kralı olmamdan öte Yunanistan’ın başarısıdır. Eğer takım iyi gidiyorsa ve ben de gol atıyorsam bu benim adıma en güzel şeydir.

Dünya Kupası’na hangi oyuncu damga vurur?
Çok fazla yıldız isim var. Afrika’dan Drogba ve Eto’o öne çıkıyor. Güney Amerika ve Avrupa’dan da favori oyuncular bunu başarabilir.

Yunanistan’ın 2004’te katı defans anlayışıyla Avrupa şampiyonu olması, futbol üzerinde neleri değiştirdi?
Yunanistan’daki futbol üzerinde fazla bir etkisi olmadı. Ancak Yunan Milli Takımı üzerinde büyük bir etkisi oldu. Milli takımın sağlam bir karakteri olmaya başladı. Aynı şekilde Yunan futbolcuların Avrupa pazarı açıldı, bu liglere transfer olmaya başladılar.

Yunan Milli Takımı, Dünya Kupası’nda da bu katı defans sistemiyle mi mücadele edecek?
Her takımın kendine has bir oynama şekli vardır. Bizimki de bu. Fakat takımlar, rakip takımın gücüne ve oyun stiline göre farklı taktiklerle sahaya çıkabilirler.

Yunanistan’ın mevcut futbol anlayışıyla futbolun seyir zevkini azalttığını düşünüyor musun?
O zaman İtalya için ne demeliyiz! Onların da en büyük özelliği rakibe gol şansı vermemek. İlk başta savunmayı ardından hücumu düşünüyoruz. Defans ağırlıklı oynuyor olabiliriz. Buna uygun da başarılı futbolcularımız var. Her takım için en önemli şey önce gol yememektir.

’2007’de Galatasaray’dan teklif almıştım’

Türkiye’ye gelmeden öne tavsiye aldığın Türk futbolcular oldu mu?
Evet oldu, hepsi ‘gözün kapalı git’ dediler. 2007 senesinde Galatasaray’dan teklif almıştım ancak Bayer Leverkusen teklifi kabul etmediği için gelemedim.

Galatasaray’a transfer olmak ister miydin?
Galatasaray’a gelmeyi çok istiyordum. Hemen ardından büyük bir kırılma oldu. Kısa bir süre sonra kavga edip Bayer Leverkusen’den ayrıldım.

Mynet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir